Om Carlo Acutis
Du kanske tror att helgon bara är människor som levde för mycket länge sedan. Du kanske också tror att det bara är vuxna, eller till och med mycket gamla människor, som blivit helgonförklarade. Men så är det inte alls! Helgon finns bland oss också idag, i vår tid! Och många av dem som lever som helgon och så småningom till och med blir helgonförklarade är helt vanliga barn och ungdomar som du! Det finns många helgon i Kyrkan, som inte alls hann leva så länge, men den korta tid de hade på jorden levde de nära Gud och gjorde allt för att efterlikna Jesus. En av dem var Carlo Acutis.
Skulle du också vilja leva närmare Gud? Skulle du också vilja leva ett heligt liv? Visste du att Gud kallar just dig till just det? Undrar du hur man egentligen gör? I så fall kan du lära dig något av Carlo Acutis, som inom en väldigt kort framtid kommer att bli helgonförklarad av kyrkan.
Carlo Acutis föddes i England, men kort efter hans födelse flyttade familjen tillbaka till Italien, där de hade sitt ursprung.
Carlo älskade naturen och tyckte om att ge sig ut på vandring. Han plockade upp allt skräp han hittade på sina promenader och var han på stranden gav han sig ut med snorkel och simfenor för att hämta skräp som slängts i havet. Som den djurälskare han var hade han två katter, fyra hundar och fiskar hemma. Helst ville han ta hand om alla hemlösa djur han mötte.
Carlo Acutis var också en god kamrat. Han oroade sig för vänner vars föräldrar separerade och skilde sig och han brukade bjuda hem dem för att ge dem stöd. I skolan försvarade han barn som blev mobbade och utstötta. Och han stod upp för flickor som blivit illa behandlade av pojkar och tillrättavisade pojkarna.
En gång fick han flera spel av sina morföräldrar på sin födelsedag. Han sökte då upp ett munkkloster i Milano och donerade spelen till barn som inte hade några leksaker. På kvällarna brukade Carlo be sin mormor om att förbereda lite mat för en tiggare som höll till i en park nära deras hem.
Den 16 juni 1998, när Carlo var 7 år gammal, tog han emot sin första heliga kommunion. Från den dagen gick han till mässan för att ta emot Jesus i eukaristin så ofta som möjligt. Redan när han var 12 år blev han kateket och började undervisa andra barn i tron.
Carlo bad rosenkransen varje dag och biktade sig varje vecka. Prästen i Carlos församling sa om honom: ”Carlo ville verkligen utvecklas i att älska, att älska sina föräldrar, Gud, sina klasskamrater och dem som inte tyckte så mycket om honom.”
Ett av Carlos stora intressen var programmering. Han var mycket duktig och hjälpte ofta andra när de fick problem med sina datorer. När han var 14 år bad prästen i Carlos församling honom om hjälp med att skapa en hemsida för församlingen. Också hans skola bad honom om hjälp med att designa en webbplats. Carlo, som var mycket intresserad av programmering, bestämde sig för att sprida tron på Jesus. Han skapade en hemsida där han dokumenterade eukaristiska mirakel som skett runt om i världen, för att visa att Jesus verkligen är närvarande i eukaristin. Han kallade eukaristin för ”en motorväg till himlen” och ville att så många som möjligt skulle upptäcka vilken lycka det är att få ta emot Jesus i kommunionen.
När Carlo Acutis blev sjuk i leukemi bestämde han sig direkt för att offra allt sitt lidande för Kyrkan och påven. När läkarna frågade honom om han hade mycket ont svarade han alltid att ”det finns människor som lider mycket mer”. I sina sista ord till sin mamma bad Carlo henne att inte vara rädd. Han påminde henne om att Jesus ju blivit människa för att ge oss det eviga livet.
Carlo Acutis dog i leukemi endast 15 år gammal. Han tyckte mycket om den helige Franciskus, som precis som han, älskat naturen och bad därför om att få bli begravd i Assisi.
Några ord av den salige Carlo Acutis:
”Att alltid vara nära Jesus, det är min livsplan.”
”Det enda vi behöver be Gud om i vår bön, är en önskan om att bli heliga.”
”Din skyddsängel måste bli din bästa vän.”
”Evigheten är vårt hemland. Himlen har alltid väntat på oss.”
När han tog emot Kommunionen:
”Jesus, var så god och sitt! Känn dig som hemma!”
Det här är berättelsen om en pojke som levde i kärlek till Gud, till människorna och till allt Gud har skapat. Hela hans liv gick ut på att älska mera! Trots att han inte levde länge hann han ge Gud så mycket kärlek att han efter sin död gick raka vägen till himlen!
Salige Carlo Acutis! Du älskade Jesus i den heliga eukaristin så mycket!
Hjälp också mig att älska honom och att göra det som är gott och rätt!
Fundera!
Nu har du fått läsa om Carlo Acutis, en helt vanlig tonårskille som bestämde sig för att alltid leva nära Jesus och bli den absolut bästa versionen av sig själv. Han brukade också säga: "Alla människor föds som original, men många dör som kopior."
- Vad tror du att han menade med det?
- Det finns en enda person vi ska försöka efterlikna. Vem är det?
- På vilket sätt levde Carlo Acutis ett heligt liv? Hur kan du göra för att bli mer lik Jesus och leva ett heligt liv?
- Carlo Acutis använde sin talang och kunskap inom programmering till att sprida tron på Jesus. Vad har du för talanger som du kan använda i Guds tjänst?
Text: Anna Ekholm